Ders Çalışma Programı İndir

BİR PROGRAM OLMALI MI?
Çok çalışarak başarılı olmaya yakalayacağınızı düşünebilirsiniz, bu yeterli değildir. Öncelikle planlı, programlı ve belli bir sistematik çerçevesinde çalışmalısınız. Bu anlamda uygulanması mümkün, sizinde inandığınız, kontrolü kolay ve hayatın tamamını kapsayan bir plan yapılmalıdır. Bu plan sosyal hayatta sizinle birlikteliği olan tüm bireyleri de içermelidir. Onlara rağmen plan yapmak delinmesi ve uygulanamaması sonucunu doğurur.

Bu planın içinde aile olmalı, arkadaş çevresi olmalı ve eğitim öğretimde merkez rolünde olmalı. Eğer merkezdeki sapmalar planlanamaz ise sonuçlar tahmin edilemez veya bir plandan bahsedilemez. Sürekli uyulamayan planlara yapan bir birey haline gelirsiniz. Planlı bir öğrenci planlı yaşayan bir ailede daha çok mümkündür.

Plan ve program sadece kafada kalmamalı, yazılı bir yerde kayıt altına alınmalıdır. Günlük yapılacak tüm faaliyetleri kapsıyor olmalıdır. Zaman ayar yerine olay veya iş ayarlı olmalıdır öncelikler. Ardında işler düzenli hale geldikçe zaman yönetimde ustalaşma denenmelidir. Bu sadece ders için değil hayatın tamamı için bir düzen halinin oluşması demektir. Buda başarılı limanlara yelken açtınız demektir. Yolunuza açık olsun...

Plan ve programda uygulamada başarı ödüllendirilmeli, başarısız olma durumlarında küçük mükâfattan mahrum bırakan cezalar uygulanmalıdır. Bunu bir başkasının yapması beklenmemeli bir otokontrol sağlanmalıdır.

Sizler burada zamanın değerli olduğunu esas almalısınız. Bu sizin daha önceden de dile getirdiğim gibi, hayatın tamamına yansıyan bir planlı, programlı yaşama durumu oluşturacaktır. Burada teknolojiden yararlanmayı da ihmal etmemelidir. Randevu ve program bölümleri kullanılabilinir.

Sınavlara hazırlık planlamamız içerisinde koymuş olduğumuz hedefi yakalamak için planlı, programlı ve verimli çalışmaya ihtiyacınız olduğunuz hatırlatmaya tekrar gerek olduğunu düşünüyorum.

Bu hazırlanmış olunan plan sizlerin çabukça ulaşacakları yerde olmasını lütfen önemseyiniz. Planlarınızda yapacağınız değişiklikleri telafi etmek için mutlaka gayret gösteriniz. Eğer plandaki sapmaları önemsemez iseniz planın sizin için bir değeri yok veya anlamsızlaşmış demektir. Lütfen buraya dikkat bu plan varlığını yitirmiş demektir. Acil yeni ve gerçekçi bir plan bir eğitim danışmanı tarafından (sizi tanıyan) yapılmalıdır.

ÖRNEK PROGRAM

15:00 Eve geliş

15:00-16:00 Mola (yemek, dinlenme)

16:00-17:30 Etüt

17:30-17:45 Mola

17:45-19:15 Etüt

19:15-20:15 Akşam yemeği

20:15-21:45 Etüt

21:45-22:00 Mola

22:00-23:30 Etüt

23:30 Serbest zaman (kitap okuma, yatış)

Verilen program, dershaneye ya da okula giden bir öğrenci esas alınarak hazırlanmıştır. Öğrenci eğer evde ise, sabah erken kalkmalı ve etütlerini buna göre ayarlamalıdır. 

Ders Programı Örneğini indirmek için tıklayınız.

http://www.sinavevi.net/index.php?sayfa=download&id=60
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !